چاکرا چیست و چه کاربردی دارد ؟

 

 

 

امروزه می دانیم ما تنها این بدن فیزیکی نیستیم. ما بدنهای مختلفی را مثل کالبد انرژیکی، اختری، ذهنی و … هم داریم. اگر بدن فیزیکی ما توسط غذا و اکسیژن و آب تغذیه میشود، بدنهای دیگر ما توسط انرژی هایی چون پرانا تغذیه میشوند. پرانا یک انرژی فیزیکی مثل گرما و الکتریسیته نیست بلکه انرژی حیاتی و معنوی است که در همه عالم موجود است و هر موجود زنده ای حتی گیاهان هم در ابعاد دیگر هستی آم را دارا هستند. وقتی یک موجودی میمیرد انرژی حیاتی یا همان پرانا از آن خارج میشود.

 

بیشتر بخوانید :

هفت کالبد انسان

 

اما واقعا چاکرا چیست و چه کاربردی دارد ؟

به زبان سانسکریت چاکرا به معنای چرخ می‌باشد و به مراکز انرژی بدن چاکرا می‌گویند. گفته می‌شود که انرژی حیات و پراناها در اطراف کالبد فیزیکی هر نوع موجود زنده وجود دارد که از طریق چاکرا فعال ( چاکراهای انرژی ) می‌تواند به بدن وارد شود.

چاکرا های بدن در مرکز نصف النهار انرژی بدن (خطوط ستون فقرات) قرار دارند و مدارم از طریق مجراهایی باریک که به آنها نادی می‌گویند در سرتاسر بدن در حال چرخش بوده و جریان دارند.

گفته می‌شود که حدود هفتاد و دو هزار نادی در بدن انسان وجود دارد و چاکراهای دوار روی آنها قرار گرفته و جریان می‌یابند. بدن انسان انرژی‌های مثبت و منفی را شامل می‌شود بدین گونه که انرژی‌های منفی در سمت چپ و انرژی‌های مثبت در سمت راست بدن قرار دارند. این انرژی‌ها به طور جداگانه بر روی چرخش و مسیر چاکرا تأثیر گذارند.

به طور کلی چاکرا به دو دسته اصلی و فرعی تقسیم می‌شوند. چاکرا فرعی بیش از هفت هزار نوع در بدن هستند. اما چاکرا اصلی تنها 7 نوع می‌باشند که در ادامه در رابطه با 7 چاکرا اصلی صحبت می‌کنیم.

 

وقتی چاکرا به درستی در بدن حرکت کند و در مسیر صحیح جریان قرار گیرد، فرد از لحاظ جسمی سالم و از لحاظ روحی آرام و خوشحال خواهد بود و به راحتی می‌تواند ذهن و جسم خود را هماهنگ کند.

 

انواع چاکرا :
همان‌طور که در بالا اشاره کوچکی کردیم، به طور کل دو دسته چاکرا اصلی و چاکرا فرعی وجود دارد. چاکرا فرعی اندازه‌ای به قطر 1 تا 2 اینچ دارند و از طریق سیستم عصبی و غدد درون ریز بر کالبد تأثیر می‌گذارند.

چاکرای اصلی به قطر 3 تا 4 اینچ می‌باشند و نیروگاه اصلی انرژی جسم و روح انسان در بدن او محسوب می‌گردند.

وظایف چاکرا :
چاکراهای بدن دائماً در حال دوران و چرخش هستند و انرژی‌های مثبت و منفی را به بدن وارد و از آن خارج می‌کنند. بسته به فعالیت‌های فکری و جسمی خود انسان مشخص می‌شود چه انرژی باید وارد و کدام باید خارج شود. چاکراها به خودی خود پاک و نورانی هستند. هدف چاکراهای اصلی ایجاد یکپارچگی و سلامتی کامل و احساسات مفید و شاد است.

چاکرا‌های اصلی اعضای اصلی و حیاتی بدن انسان را کنترل می‌کنند و به اندام‌ها انرژی می‌دهند. اگر این چاکراهای بدن به خوبی کار نکنند اعضای حیاتی بدن انسان ضعیف و بیمار می‌شوند، چرا که انرژی حیاتی کافی را در اختیار ندارند.

چاکرا‌های فرعی بسیار کوچک می‌باشند، اندام‌های فرعی بدن را کنترل می‌کنند و به آن‌ انرژی می‌دهند. چاکرا‌های فرعی بدن در داخل کالبد جسمانی نفوذ کرده و در اطراف آن نیز حرکت می‌کنند.

اگر مجرای این چاکراهای بدن بسته شود و یا از تعادل و توازن خارج شوند، مشکلات جسمانی و ذهنی برای انسان به وجود می‌آید. دلایل بسیاری برای بسته شدن مجرای چاکراها وجود دارد که موارد زیر را شامل می‌شود.

 • سرکوب کردن احساسات

 • شوک عصبی

 • ناراحتی و لطمه روحی

 • خودخوری

 • خشم و عصبانیت

 • غم و غصه

 • رنجش

 • حسادت

از جمله مسئولیت‌هایی که بر عهده چاکراهای بدن می‌باشد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فعالیت غدد درون ریز

 • انرژی‌های هاله تندرستی بدن

 • انرژی‌های هاله بیرونی بدن

 • تمرکز

 • آسایش روان

 • استعدادهای درونی

 • گوارش

 • جذب انرژی‌های مفید

 • دفع انرژی‌های مضر

 • توزیع متعادل انرژی‌های حیاتی در بدن (پرانا)

معرفی هفت چاکرا :
7 چاکرای اصلی بدن به انواع زیر شناخته می‌شوند:

 1. چاکرای اول یا چاکرا ریشه : این چاکرا به رنگ قرمز می‌باشد و در قسمت پایین ستون فقرات بدن قرار دارد. محل ورود پرانا یا انرژی حیاتی است. نشانه نیروی جسمانی، قدرت و زندگی است.  جایگاه آن بین مقعد و دستگاه تناسلی قرار دارد.

غدد مرتبط: فوق کلیوی (که آدرنالین تولید می‌کند)

عضو وابسته: مقعد، پروستات، استخوانها، دندانها، ناخن، پا، روده.

شکل: نیلوفر چهار پر

کارکرد درست این چاکراه باعث ایجاد :  توانایی بنا کردن و حاضر بودن در زمان و مکان درست، امنیت، بقا، ایمان، ارتباط، پول، خانه و به طور کلی موارد مادی را در بر می گیرد. و همچنین نوع احساس بودنش بر روی کره خاکی را موجب می شود.

عدم تعادل که به کم کارى این چاکرا منجر شود : موجب احساس خستگی مفرط، جسارت کم، خواب زیاد از حد، تنبلی و یا مقاومت در برابر فعالیت هایی خاص می شود که فرد را از آنها باز می دارد.

پر کار بودن چاکراى یک : موجب افراط مانند افراط در کار کردن، خرج کردن، پرخاشگری، روابط جنسی و… می شود. پر کارى یک چاکرا می تواند از آنجا موجب شود که چاکراى دیگرى دچار مشکل باشد و فشار بر روی چاکراهاى دیگر وارد شود.

روش پاکسازی این چاکرا : ناراحتی ها و نگرانی های مادی را کنار بگذارید خودتان را رها کنید پول و ثروت به زندگی می آید. با مردم اجتماع روابط دوستانه ایجاد کنید. و از هر گونه کینه دوری کنید.

 1. چاکرای دوم یا چاکرا خاجی : این چاکرا نارنجی رنگ است و در پشت بدن و تقریباً پنج سانتیمتری زیر ناف قرار دارد. قدرت لذت بردن از زندگی زمینی شامل لذت روابط جنسی، مزه ى غذا ها و هر بخشی که در ذهن ما مادی محسوب می شود را مى دهد و از طرفی موجب اشتیاق و خلاقیت می شود. بهتر است که بر روی این عبارات بیشتر بیاندیشیم؛ قدرت لذت، خلق، اشتیاق . فردی که از زندگی خود لذت می برد صاحب انگیزه ى بیشتری است و با شوق و انگیزه است که می تواند خلاق باشد.

غدد مرتبط: پروستات، گناد‌ها

عضو وابسته: اعضای تکثیر شونده، کلیه‌ها، مثانه‌ها،مایعات بدن.

شکل: نیلوفر شش پر

غالبا به اشتباه تصور می رود که انرژى این چاکرا صرفا به روابط جنسی محدود می شود در حالیکه خندیدن، معاشرت و حتی دیدن و شنیدن هم می تواند با انرژى سالم چاکراى دو لذتبخش باشد و به حیات سالم یک فرد کمک کند.

عدم تعادل در چاکراى دو : موجب بوجود آمدن مشکلات جنسی، ضعف بویایی، بی انگیزگی، لذت نبردن و یا تنفر از مرد یا زن بودن می گردد.

نکته ى بسیار ظریفی که در مورد این چاکرا وجود دارد و در هیچ منبع فارسی زبانی ذکر نشده است این است که این چاکرا ارتباط مستقیمی با چاکرای چهارم ما دارد. 

توازن چاکرای خاجی : باعث رفع خشم و کنترل بر خویشتن و قدرت ارتباطی می شود، و تعادل را ایجاد می کند و مسائل مربوط به هضم غذا و گردش خون را تنظیم می نماید.

این چاکرا نیازهای جسمانی و تمامی احساسات شخص از جمله مسائل جنسی را شامل می شود اینکه جسم چگونه خوشحال و شاد می شود و چه نیازهایی دارد.

روش پاکسازی چاکرای خاجی : احساسات منفی و مخرب را از بین ببرید. هر کمکی از دستتان بر می آید برای دیگران انجام دهید خشم و دودلی را کنار بگذارید و خودتان را ببخشید. عادت های بد و ناپسند را کنار بگذارید مثل پرش افکار به سمت چیزهای منفی ترک سیگار و ….

 1. چاکرا سوم یا چاکرا خورشیدی : این چاکرا به رنگ زرد می‌باشد و در ناحیه چهار انگشت بالاتر از ناف قرار دارد و به آن گوهر ناف نیز می‌گویند. چاکرای خورشیدی نیز با قسمتی از وجود که به آن شخصیت یا خود می‌گویند مرتبط است.

غدد مرتبط: پانکراس

شکل: نیلوفر ده پر

حل یک مساله مادى که ذهنمان را مشغول کرده، درک یک اتفاق جدید و عجیب، هضم رفتارهایی که در دنیاى خود با آن روبرو هستیم، همه و همه نیازمند به انرژی چاکراى سوم مان است. خرابی و یا کم کارى این چاکرا موجب سوتفاهم هاى بی رویه، معده دردهاى مزمن، روابط اجتماعی پردردسر، مشکلات طولانی حل نشده و… می باشد.

توازن این چاکرا : باعث ایجاد تعادل در روی اعصاب، کیسه صفرا و  کبد، طحال، می کند و کنترل‌کننده چاقی است و مرض قند و یبوست را درمان می کند. و باعث ایجاد اعتماد به نفس می شود.

روش پاکسازی چاکرای خاجی : برای ایجاد تعادل و توازن در چاکرای خورشیدی باید حالت تهاجمی و عصبی و پرخاش را در خود از بین ببرید و دلایل حساسیت خود را شناسایی کنید یا می توان گفت به نوعی خودشناسی کنید و آنها را  از بین ببرید و تلاش کنید برای شخص خودتان و همین طور دیگران احساس احترام داشته باشید. و به خودتان برای ایجاد اعتماد به نفس اعتماد و باور داشته باشید.

 1. چاکرا چهارم یا چاکرا قلب : به رنگ سبز می‌باشد و در مرکز ناحیه سینه و در امتداد قلب قرار دارد . وظیفه این چاکراه ایجاد عشق و علاقه است. به ما قدرت عشق ورزیدن و دریافت کردن را می دهد.

آرى، عشق، این مفهوم غیرقابل رویت و غیر قابل انکار، در حیات ما نقش مهم خود را ایفا مى کند. این انرژى در تنفس ما نیز تاثیر مهمى دارد. یک تمرین بسیار ساده براى لمس این انرژى آن است که چشمان خود را ببندید و به یک فرد و یا یک اتفاق بسیار زیبا و عاشقانه فکر کنید، دقت کنید که براى انتخاب سوژه تان به عشقى زیبا بیاندیشید.

اگر این تمرین کوچک را با تمرکز و درست انجام دهید خواهید دید که بلافاصله تنفسی عمیق و لذتبخش خواهید داشت. اینجا درست همانجاییست که صحبت از ارتباط چاکراى دوم و چهارم می شود. براى اینکه بتوانید از وجود فرد یا شرایطی لذت ببرید لازم است تا به آن عشق داشته باشید. عشق انگیزه ی اصلى هر خلقی است که انجام می شود. بسیارى از ما بارها با این نصیحت روبرو شده ایم که براى موفقیت لازم است آنچه را دنبال کنیم که به آن عشق داریم. این مطلب صحت دارد تا جاییکه در حیات متافیزیکی ما نیز این قانون جاریست.

غدد مرتبط با آن: تیموس است.

عضوهای وابسته آن: گردش خون، حفره شکم، قلب، قفسه سینه، پوست هستند.

شکل: نیلوفر دوازده پر

بعلاوه چاکراى چهار مانند شیر واصلی بین سه چاکراى زمینی و سه چاکراى آسمانی عمل می کند. غالب افراد سه چاکراى پرکار زمینی و یا سه چاکراى پر کار آسمانی دارند که با تقویت و رفع مشکلات چاکرای چهار می توان به این تعادل مهم نزدیک شد.

پر کاری چاکرای قلب : باعث ایجاد عشق بی حد و حساب و احساس مالکیت داشتن است و همیشه طلبکار و بد اخلاق را موجب می شود.

کم کاری چاکرای قلب : باعث ایجاد افسوس برای خود و وحشت زدگی می شود. عذاب وجدان و بی تفاوتی نیز مربوط به کم کار بودن چاکرای قلب است. همینطور موجب داشتن قلبی ناسالم، پایین آمدن احساس شادى و به مرور زمان موجب اشکال در چاکراى دوم نیز می شود.

روش پاکسازی چاکرای قلب : احساسات خود را مخفی نکنید و آنها را نشان دهید خودتان را بی قید شرط دوست بدارید و دیگران را نیز همین گونه که هستند بپذیرید در روابط احساسی برخورد نکنید و سعی کنید در یک رابطه به خودتان و خواسته هایتان هم فکر کنید و بها دهید.

 1. چاکرا پنجم یا چاکرا گلو : به رنگ آبی بوده و در سطح گلو قرار دارد. وظیفه این چاکرا بیان و صحبت کردن است. به ما انرژی لازم برای ابراز احساسات را می بخشد. این انرژی به ما کمک می کند که بتوانیم اندیشه، احساسات، نیازها و به عبارتی شخصیتمان را ابراز کنیم.

غده مرتبط: تیروئید است.

عضو های وابسته: بازو‌ها، گردن، گلو، فک و  را کنترل می‌کند و به عصب‌های بازویی یا گردنی مرتبط است.

شکل: نیلوفر شانزده پر

داشتن چاکراى پنجی سالم : برابر است با ارتباطات سالم بویژه ارتباطات عاطفی که در زندگی نسبتا مرفه امروزی، هر گونه خلل عاطفی ای در آن ممکن است بسیار آزار دهنده بنظر بیاید. شاید باز هم نیاز به تعمق بیشتری باشد و با ذکر این عبارت که “حرف دلت را بزن” که بارها از روانشناسان و افراد با تجربه ی موفق اطرافمان شنیده ایم، بتوان بهتر اصل مطلب را روشن نمود.

فردی با چاکرای پنج سالم از نشان دادن علاقه ی خود ترسی ندارد و همچنین از نشان دادن من واقعی خود رضایت دارد و مانند یک کودک آنچه که هست را ابراز می کند و غالبا هم مانند یک کودک مورد علاقه ی اطرافیان خویش قرار می گیرد. راحت زندگی می کند و مانند اغلب افراد جامعه برای پنهان کردن ضعف های خویش تن به پیروی های ناعاقلانه در نمی دهد.

پر کار بودن چاکرای گلو : باعث خواهد می شود تا به هیچ حرفی گوش نکنید، چون مدام در حال حرف و صحبت کردن هستید.

کم کاری چاکرای گلو : باعث می شود تا از شنیدن و دریافتن حقیقت احساس خطر و نگرانی کنید و در زمان هایی که احتیاج است حرف دلتان را به دیگران نگویید. در حقیقت کمرو می شود و دیگر قادر به مطرح کردن خودتان در هیچ زمینه ای نخواهید بود. همچنین باعث مشکلات تنفسی (بواسطه ی مجاورت با چاکرای ٤)، سرفه های خشک مزمن، خروپف در خواب، مشکلات تیروئید و…. می گردد.

روش پاکسازی چاکرای گلو : سعی کنید احساسات خود را بروز دهید اما مدام حرف نزنید بلکه به دیگران هم گوش دهید حقیقت را بگویید حتی اگر به ضرر شما باشد به احساس درونی خود دقت کنید و سپس آن را عنوان کنید و به خود اطمینان داشته باشید.

 1. چاکرا ششم یا چاکرا چشم سوم : به رنگ نیلی می‌باشد و در ناحیه پیشانی و بین دو ابرو قرار دارد. وظیفه چاکراه چشم سوم ایجاد دانش هستی است. این انرژی موجب بصیرت ما می گردد.

غدد مرتبط این چاکرا : هیپوفیز صنوبری است.

عضو وابسته آن : صورت، چشم، گوش، بینی می باشد.

نکته بسیار مهم و قابل توجهی در مورد این چاکرا آنست که عده ای نا آگاهانه تصور می کنند بواسطه ی مصرف مخدرهای شیمیایی به قابلیت های ویژه این چاکرا دست می یابند. برخلاف تصور این عده که در فرقه های مختلف و حتی در کنار اساتید نا آگاه هم رایج است، قابلیت این چاکرا آن است که به ما قدرت نگرش حقیقی نسبت به زندگی را بدهد. متاسفانه این مخدرهای شیمیایی نه تنها موجب دستیابی به قابلیت های این چاکرا نمی شوند بلکه اکثر آنها موجب تخریب ١٠٠ درصدی چشم سوم نیز می شوند. به طرزی که نگرش مثبت به زندگی و اطرافیان به امری محال ممکن است تبدیل شود. پروسه درمان این تخریب نیز امری زمان بر ولی ممکن است.

نگرش مثبت همان انرژی ای است که ارمغان چاکرای شش سالم می باشد. نگرش ما همان چیزیست که به هنگام برخورد با مسائل از آن استفاده میکنیم. تغییر نگرش با روندی مثبت، لازمه ی زندگی یک انسان کامل و خوش اقبال است. همچنین که سهراب می گوید؛ چشمها را باید شست، جور دیگر باید دید.

پر کار بودن چاکرای آجنا : به از دست دادن عدم اقتدار کافی، واقع بینی، غرور کاذب، انحصار طلب شدن و متعصب شدن منجر خواهد شد.

کم کاری چاکرای آجنا : به مواردی مثل بی ثباتی، ترسوبودن و … می انجامد. همچنین موجب مشکلات بینایی اعم از دورر بینی، نزدیک بینی، آستیگمات و همچنین سوزش چشم، حساسیت ها و… می شود.

روش پاکسازی چاکرای چشم سوم : مراقبه کنید به تنفس خود دقت کنید آرامش درونی خود را حفظ کنید به دیگران احترام بگذارید و به شهودتان اعتماد کنید و آنچه را که دوست دارید ابراز کنید.

 1. چاکرا هفتم یا چاکرا فرق سر : به رنگ بنفش می‌باشد و در بالاترین قسمت سر قرار گرفته است. به ما انرژی لازم جهت ادراک را می دهد. این ادراک شامل تفکرات معنوی ما می شود. در واقع تفکرات معنوی ما هستند که موجب هدفمند شدن ما می شوند پس نقش مهمی در انگیزه های ما دارند. همان چیزیست که ما بواسطه زندگی از حقیقت درک کرده ایم و مسیر این حقیقت با انرژی چاکرای هفت ما ادامه میابد.

غدد مرتبط با این چاکرا: صنوبری و مخاطی هستند.

عضو وابسته: مغز و مخچه است.

پر کار بودن چاکرای تاج : سبب می شود تا به افسردگی و نا امیدی برسید و لذتها و خوشی ها را نبینید و از آنها بهره ای نبرید.

کم کار بودن چاکرای تاج : سبب می شود تا منزوی و گوشه گیر شوید. همچنین موجب سر دردهای میگرنی ومشکلات مغز و اعصاب می شود.

پاکسازی چاکرای تاج : در لحظه زندگی کنید و از اطراف خود لذت ببرید شکر گذار باشید. آگاهی و درک خود را از دنیای درونتان بالا ببرید. تا دنیای بیرونی تان هم مثبت شود. مراقبه و یوگا انجام دهید. به معنویات بپردازید تا اعتماد و اطمینانتان به جهان زیادتر شود.

 

 

کلام آخر:


همان طور که شرح داده شد چاکراها مراکز انرژی بسیار با اهمیت در بدن هستند که اگر توازن و تعادل در آنها وجود نداشته باشد زندگی را دچار اختلال می کند.
و مشکلات جسمی و روحی از جمله: ترسها و نگرانیها، افسردگی و دردهای بدن و انواع بیماری هاو… را شامل می شود. به پاکسازی چاکراها بسیار اهمیت دهید یکی از روشهایی که می توانید خیلی مطمئن این کار را انجام دهید مراقبه و مدیتیشن است.

چون در مراقبه ذهن و جسم خود را آرام می کنید و فقط به تنفس توجه می کنید از پرش افکار منفی جلوگیری می کنید و به مرور زمان مثبت اندیشی یک عادت پسندیده می شود.

برای پاکسازی و فعال سازی چاکراها از قسمت پایین بدن شروع و سپس به قسمت بالایی بیایید و توجه داشته باشید که هیچ گونه فشار و یا سرعتی در پاکسازی نباید صورت گیرد چون نتیجه عکس دارد انرژی را آرام وارد بدن کنید و کاملا در آرامش باشید.

جالب است در آخر بدانید پرانا یا انرژی حیات به کالبد اولیه انسان نفوذ می کند پس یقینا خودش میتواند کم کم و آهسته آهسته به کالبد های بعدی نیز نفوذ کرده و آن ها را فعال سازد.

 

 

بیشتر بخوانید :

مراقبه چیست و چه تاثیری بر ذهن ما دارد؟

قدرت مراقبه در چیست ؟