کاربرد یین و یانگ در زندگی

 Yin and Yang مفهومی است در نگرش و فلسفه چینیان باستان به نظام جهان . یین و یانگ شکل ساده‌شده‌ای از مفهوم یگانگی متضادها است.

یین در لغت به معنای سمت سایه گرفتهٔ تپه است و یانگ سمت آفتاب‌رو است. 

 

قدرت فنگ شویی دارای پنج اصل می باشد که یکی از آن ها یین و یانگ است. یکی از موارد پر کاربرد در معماری بنا های مختلف، تعادل است. در واقع می توان گفت که فنگ شویی برای برقراری تعادل، هدف گذاری شده است. Yang and Yin یکی از مواردی است که با شناخت آن، نظریه ای مطرح می شود که جهان را شامل دو نیروی متضاد و عکس ولی متصل می داند. بر اساس این نظریه می توان به چرخه ی تعادل دسترسی پیدا کرد.

 

از دیدگاه چینیان باستان و تائوباوران، همهٔ پدیده‌های جهان هستی، دارای مکمل (متضاد) می باشد.

 

 

یین و یانگ ، اصولاً دو چیز متضاد در جهان هستی را نشان می‌دهد؛ مانند نقاط قوت و ضعف.

این تضادها بسیار مهم و موثر هستند. این فلسفه بر این باور است که اگر چیزی 100% سیاه یا 100% سفید باشد ، با هم در طبیعت در دایره‌ای متوازن قرار میگیرند. تصویر یین و یانگ، به صورت دایره‌ای سفید در محیطی سیاه و دایره‌ای سیاه در محیطی سفید وجود دارد. باور بر این است که هر چیزی در این دنیا اندکی از متضادش نیز وجود دارد. شخصیت‌های یک کتاب یا فیلم هیچ گاه بد یا خوب نیستند. معمولاً به شخصیت‌ها تنوع می‌دهند تا جذاب‌تر شوند.

 

یین و یانگ کاملاً به هم وابسته‌اند و هیچ‌کدام بدون دیگری نمی‌توانند وجود داشته باشند. نور بدون تاریکی معنی ندارد.

 

چینی‌ها باور دارند که در هستی نیز همین قاعده برقرار است، هیچ چیز صد در صد سیاه یا سفید نیست. با اشاره به آن چه گفته شد، یین و یانگ هیچ یک خوب یا بد نیستند. آن‌ها همان چیزی‌اند که هستند، مانند نقاط قوت و ضعف که لزوماً بد یا خوب نیستند. این که بپذیرید چه چیزی هستند در پیشرفت‌تان به عنوان یک انسان تأثیر زیادی دارد.

 

یین و یانگ نشان دهنده قطب‌های مخالف و تضادهای جهان هستند.

یین و یانگ مانند شب و روز یا زمستان و تابستان بخشی از چرخه هستی هستند.

 

 

برای مثال ؛

در مقابل فقر ، ثروت وجود دارد.

در مقابل سلامتی ، بیماری وجود دارد.

در مقابل جنگ ، صلح وجود دارد.

در مقابل نیروی جاذبه ، نیروی گریز از مرکز وجود دارد

و ...

 

نکات مهم در مورد یین و یانگ

  • یین و یانگ با هم یک کل را تشکیل می دهند

یین و یانگ نمایانگر نیروهای متضادی هستند که وقتی به هم می پیوندند همه چیز را در دنیای طبیعی نشان می دهند. آنها با هم نمایانگر جنبه های مختلف جهان هستند و باید به تعادل بین آنها توجه خاصی کرد .

  • نه یین و نه یانگ نمی توانند کاملاً مسلط باشند

یکی بدون دیگری نمیتواند وجود داشته باشد . هم یین و هم یانگ همیشه نیاز به حضور هم دارند و یکی بر دیگری برتری ندارد .

  • تعادل ، باعث ایجاد هارمونی می شود

حالتی ایده آل این است که یین و یانگ کاملاً متعادل باشند و هر کدام سهمی برابر از کل را داشته باشند . وقتی این اتفاق می افتد ، هماهنگی و برابری در جهان برقرار می شود و افراد حس خوبی را تجربه میکنند .

  • یین و یانگ هرگز ساکن نیستند

تعادل بین یین و یانگ همیشه در حال تغییر است . یین و یانگ در هم تنیده هستند و با هم دیگر حرکت میکنند . هرگز نقطه ای وجود ندارد که یین و یانگ از حرکت باز ایستند، همان طور که میزان نور و تاریکی همیشه با طلوع و غروب خورشید در هر روز تغییر می کند .

  • عوامل خارجی می توانند تعادل را به هم بزنند

هنگامی که تعادل یین و یانگ به دست آمد، چیزی از خارج سیستم می تواند آن را مختل کند. توجه نکردن به اصول چیدمان و اهمیت ندادن به عدد کوا میتواند این تعادل را بر هم زند و از این رو بیماری و مشکلاتی را برای افراد ایجاد کند .

 

موارد استفاده از قانون یین و یانگ

فنگ شویی تمرینی است که قدمت آن به چین باستان بر می گردد ، از قدیم از این قانون برای تصمیم گیری مهم و بهبود روال زندگی استفاده میکردند . بر اساس علم فنگ شویی، نیروهای نامرئی (معروف به “چی”) وجود دارند که مردم، زمین و جهان را به هم متصل می کنند. یین و یانگ بخشی از این نیروها هستند و برای داشتن زندگی مناسب ، باید براساس میدان های نیروی یین و یانگ فضای خانه را متعادل کرد و بعد به چیدمان و دکوراسیون فضا پرداخت .

 

وقتی تعادل و احساس خوبی به وجود می‌آید که تعادل بین یین و یانگ برقرار باشد.

 

 

در طب سنتی چینی تصور می شود که بدن زمانی سالم است که یین و یانگ در آن تعادل باشد . عوامل مختلفی مانند رژیم غذایی ، استرس و آلودگی می توانند وارد بدن شوند و این تعادل را بهم زند . وقتی این اتفاق می افتد، فرد بیمار می شود زیرا بدن او دیگر هماهنگ نیست. پزشک باید تعیین کند که آیا یین یا یانگ غالب شده است و برای بازگرداندن تعادل تلاش کند.

ورزش
بسیاری از انواع ورزش های مقاومتی برای بالا بردن تمرکز افراد مانند یوگا ریشه در تعادل انرژی یین و یانگ فرد دارد . وقتی این نیرو متعادل باشد فرد میتواند حرکات ورزش خود را با دقت بالایی انجام دهد . پس از تعادل یین و یانگ به هیچ وجه غافل نشوید ، زیرا میتواند زندگی شما را به طور کلی تغییر دهد .

 

موفقیت
برای رسیدن به تعادلی جدید در زندگیتان باید تعادل قبلی را بر هم بزنید و این کار در وهله ی اول ، نیاز به تغییر عادت ها دارد و همچنین باید بدانید که همه ما نقاط قوت و ضعف داریم؛ از شما می‌خواهیم که به نقاط ضعف و قوت خود نگاه کنید تا بتوانید برنامه‌ای به کار ببرید که نقاط قوتتان را تقویت نمایید و نقاط ضعفی که مانع موفقیت شما می‌شود را در خود اصلاح کنید تا بتوانید خواسته های خود را محقق کنید.

 

این بدان معناست که باید در رفتارتان تعادل و توازن وجود داشته باشد تا به صورت مداوم موفق شوید. 

 

 

امیدواریم این مقاله به گسترش آگاهی شما کمک کرده باشه . حتما نظر خودت رو برای ما کامنت کن .heart