زندگینامه جف بزوس

Jeff Bezos 

جفری پرستون بزوس که همه او را با نام جف بزوس می شناسند متولد سال ۱۹۶۴ در نیومکزیکوی آمریکاست. تحصیلاتش در رشته مهندسی علوم کامپیوتر و الکترونیک از دانشگاه پرینستون بوده و یک کارآفرین و سرمایه گذار و تاجر و بنیانگذار شرکت آمازون (بزرگترین شرکت خرده‌فروشی آنلاین در جهان) و شرکت هوافضای بلو اوریجین است.

جزء چهار فرد ثروتمند جهان در سال ۲۰۲۲ است.

 

 

جف بزوس روزنامه ی واشنگتن پُست را در سال ۲۰۱۳ خرید که یک خرید شخصی محسوب می شود و ارتباطی به شرکت آمازون ندارد و جالب اینجاست که بعد از خرید این روزنامه با اجرای برنامه هایش ،ترافیک ورودی روزنامه را به بیش از ۳ برابر افزایش داد، که این نشانه قدرت فوق العاده تفکر و ایده‌های است .اولین فردی است که با موشک خصوصی به فضا سفر کرده که هزینه‌های تمام این عملیات را خودش پرداخته است. 

 

یکی از شعارهای او این است، سعی کنید با کمترین امکانات بیشترین بهره وری را داشته باشید. 


 وقتی نوزاد بود والدینش از هم جدا شدند و هنگامی که پنج سالش بود مادر او برای رهایی از بی خانمانی با یک مهاجر کوبایی که ساکن آمریکا بود ازدواج کرد و همسر او جف را به فرزند خواندگی قبول کرد و نام فامیلی او را به بزوس تغییر داد. در کودکی کنجکاو و خلاق بود. در دوران مدرسه گاراژ خانه‌شان را به آزمایشگاه لوازم الکتریکی تبدیل کرده بود. در دانشگاه ابتدا به مطالعه فیزیک پرداخت ولی خیلی زود به رشته مورد علاقه خود یعنی علوم رایانه و کامپیوتر و مهندسی برق تغییر رشته داد و در سال ۱۹۸۶ به عنوان دانشجوی ممتاز از دانشگاه پرینستون فارغ التحصیل شد. 

 


 بعد از پایان تحصیلات در چند شرکت موجود در وال استریت مشغول به کار شد و در سال ۱۹۹۰ موفق شد جوانترین نایب‌رئیس یک شرکت باشد. توجه او به رشد فزاینده ی استفاده از اینترنت در جهان باعث شد ایده ایجاد یک فروشگاه از راه دور در ذهنش شکل بگیرد و شروع به تحقیق دراین مورد کرد. فهرستی از۲۰ شرکت برتر این حوزه تهیه کرد که کالاهایشان را از راه دور ارسال می‌کردند و نحوه فعالیت آنها رامورد بررسی قرار داد. متوجه شد تقریباً همه کالاهایی که در نظر داشت از طریق این شرکت ها به فروش می رسند. ولی هیچ یک از این شرکت ها به فروش کتاب اقدام نمی کردند و دلیل آن نیز نبود کاتالوگ کامل از عناوین کتاب ها، به دلیل تنوع زیاد عناوین و هزینه و حجم زیاد آن بود. روال کار این شرکتها بدین صورت بود که بعد از تهیه کاتالوگِ محصولاتشان، آن را برای مشتری می فرستادند و سپس مشتری کالا را انتخاب و بعد آن را سفارش می داد که زمان بر هم بود. 


 جف بزوس با توجه به دانش و اطلاعاتی که داشت ایده خود را با شبکه جهانی وب توام کرد و به فکر ساخت یک وبگاه برای عناوین کتاب‌ها بود. مزیت ها و برتری های این وبگاه برای او قابل توجیه و قابل قبول بود. مثلاً دیگر نیاز به تهیه کاتالوگ فیزیکی نبود و به این ترتیب هزینه ها کاهش چشمگیری پیدا کرده و سرعت عملیات خرید نیز افزایش می یافت و امکان ایجاد تغییرات روزانه کاتالوگ ها راحت تر و سریعتر بود. فقط نکته مهم و خطر این کار این بود که، ایده سرمایه گذاری بر روی یک چیز تازه و مبهم و غیر قابل اعتماد به اینترنت بود، که در آن هنگام مردم آن را به عنوان یک وسیله تفریحی و یک وسیله ارتباط جمعی پذیرفته بودند. 

 

 

جف بزوس عقیده دارد که همه انسان ها باید از اهدافی که دارند تصویر کاملاً شفافی در ذهن خود ایجاد کنند و همیشه به آن دسترسی داشته باشند تا بتوانند در لحظات سخت دوام بیاورند. 


 سپس شروع به بررسی وتجربه تجارت کتاب کرد و در همایش سالانه کتابفروشان هم شرکت کرد. 
 او دفتر کار کوچکی را در خانه‌اش برپا کرد. در ابتدا فقط چند کارمند داشت و یک برنامه نویس حرفه ای به نام کانان را در شرکت خود استخدام کرد، آنها روی نرم افزار سایت کار می‌کردند. جف بزوس باور داشت که وبگاه کوچکش روزی به بزرگترین کتابخانه جهان تبدیل خواهد شد و به این دلیل به کمک دوستانش نام آمازون را برای وبگاه خود انتخاب کرد. مادر و پدر خوانده اش هم درآمد و پس انداز خود را به او دادند و به این صورت ازاو پشتیبانی و حمایت کرده بودند. 


 او شرکت آمازون را در سال ۱۹۹۴ تاسیس کرد و یک سال بعد در سال ۱۹۹۵ سایت آمازون بر روی شبکه اینترنت قرار گرفت. ایده او که در ابتدا عجیب و نو و تازه بود به سرعت مورد توجه و استقبال مردم قرار گرفت. در این مورد می‌گوید: به خود می بالیدم از اینکه ریسک بزرگی می کردم که هیچ کس حاضر به انجام آن نبود. همه ی پایه کار را روی چیز تازه ای به نام اینترنت می گذاشتم که معامله خطرناکی بود. از همان ابتدای کار مشخص بود که رشد خواهیم کرد. 


 او همیشه در پی برآورده ساختن همه نیازها و سلایق خریداران بود وبه همین دلیل در ابتدا ایده خرید با یک کلیک را پیاده کرد و بخش نظرات خریداران را هم در وب سایت خود راه اندازی کرد. به تدریج مشتریان درخواست هایی مبنی بر ارائه کالا های دیگر را نیز داشتند و او نیز بلافاصله کالا های بیشتری را به فروشگاه اضافه می کرد و به سرعت دامنه کار آمازون گسترده تر شد. 

 در سال ۱۹۹۷ فروش سهام شرکت آمازون از طریق وبسایت راه اندازی شد و فعالیت این شرکت به کشورهای دیگر مثل کانادا و ژاپن و انگلستان گسترش یافت. از سال ۱۹۹۸ به لیست محصولات این شرکت علاوه بر کتاب ،سی دی و فیلم و اسباب بازی و لباس، بسیاری محصولات دیگر نیز اضافه شد بدین ترتیب وبه مرور تبدیل به بزرگترین فروشگاه اینترنتی شد. 


 در سال ۲۰۰۰ به دنبال بحران اقتصادی ایجاد شده سهام شرکت آمازون نیز سقوط شدیدی کرد و به مرز ورشکستگی رسید. تعدادی از کارمندان آمازون اخراج شدند.برای مقابله با مشکلات کالاهایی را که سودآور نبودند و فروششان کم بود را حذف کرد و شروع به بستن قرارداد هایی کرد که علاوه بر ارائه خدمات بهتر به مشتریانش فرستادن کالاها نیز آسان‌تر شود، و بدین ترتیب نه تنها ورشکست نشد بلکه در سال ۲۰۰۳ درآمد خالص آمازون به ۷۳.۲میلیون دلار رسید. 

مردم بیشتر جف بزوس رو با فروشگاه اینترنتی آمازون می شناسند اما فعالیت های او بسیار گسترده است. آمازون وبسایتهای معروفی را خریداری کرده که در در زمینه های مختلف خدمات ارائه می کنند.مثل ارائه داده ها و تحلیل صفحات وب ویا بررسی تخصصی دوربین های دیجیتال و یا تحلیل و معرفی فیلم های معروف! او به سراغ تولید محصولات دیجیتالی نیز رفته و اولین کتاب خوان الکترونیک آمازون را تولید کرده است. همچنین در سال ۲۰۰۷ در یک شرکت به نام بلو اوریجین(Blue origin) سرمایه گذاری کرد که یک شرکت خصوصی در صنعت هوافضا است و این شرکت قصد دارد هزینه ی سفرهای فضایی را به وسیله ی موشک هایی با قابلیت استفاده مجدد ارزان تر نماید و موفق به پرتاب یک موشک به فضا شده است. 
 

همراه با رشد آمازون دست به کارهای شگفت انگیزی زده است زیرا از انجام ایده های جدید ترسی ندارد.

(خرید روزنامه واشنگتن‌پست، شرکت خدمات فضایی، تولید کتابخوان و تبلت ،وب سایت های مختلف که در حوزه های مختلف فعالیت دارند، فعالیت در زمینه سیستم های رایانش ابری و.....) 
 در سال ۲۰۰۸ درآمد جف بزوس به ۸.۲ میلیارد دلار رسید و در رتبه ۱۱۰ ثروتمندترین مرد جهان ایستاد. 
 در سال ۲۰۱۷ با پشت سر گذاشتن بیل گیتس به جایگاه ثروتمندترین فرد دنیا رسید. 
 در آوریل سال ۲۰۲۰ و با همه گیری کرونا ویروس و افزایش خریدهای اینترنتی ثروت جف بزوس به میزان ۳۰ میلیارد دلار افزایش یافت و بهای سهام او به بالاترین میزان خود رسید و با ۱۶۲ میلیارد دلار دارایی ثبت شده، به عنوان ثروتمندترین فرد جهان شناخته شد. ارزش خالص دارایی او ۱۵۲.۹ میلیارد دلار برآورد شد. 

 

 او می گوید راز موفقیت ما این است که به شدت مشتری محور عمل می کنیم .اهداف بلند مدت داریم و از ایده های جدید همیشه استقبال می کنیم. 

 

 از ابتدا فردی اقتصادی و صرفه جو بوده و سعی می کرد از لوازم ساده استفاده کند و هیچگاه در هیچ کاری عجله نمی کرد. بوجه مالی خود را برای انجام کارهای بزرگ تر نگه می داشت . 
 او به فلسفه روز اول پایبند است و به تمام کارکنان خود می‌گوید:

باید همیشه این ذهنیت را داشته باشند که اولین روز تاسیس شرکت است و این تفکر سبب توسعه کار شرکت و کارمندان و رسیدن به خواسته ها خواهد شد. 

او می گوید: برای اینکه بفهمم کدام فرصت برای کسب و کارم بهتر است و کدام مناسب نیست خودم را در سن ۸۰ سالگی تصور می کنم و از خودم می پرسم، آیا از اینکه شانس امتحان کردن را به خودمان دادم پشیمانم یا نه ؟ 

 امیدواریم این مقاله به گسترش آگاهی شما کمک کرده باشه . حتما نظر خودت رو برای ما کامنت کن .heart